Zmieńmy statystyki na lepsze!
Wczesna diagnoza to szansa
na szybkie i skuteczne leczenie
Aż 80% chorych diagnozowanych jest w III i IV stadium rozwoju nowotworu. To znacznie za późno. Nieinwazyjne testy onkologiczne z serii Onco Dx umożliwiają postawienie skutecznej diagnozy na poziomie molekularnym rozwijającego się nowotworu.
Testy Onco Dx
umożliwiają diagnozę nowotworu na poziomie komórkowym,
zwiększając szanse na całkowite wyleczenie pacjenta.
Diagnoza nowotworów zanim wystąpią pierwsze objawy
Czas ma kluczowe znaczenie
Wskaźnik 5-letniego przeżycia w momencie postawienia diagnozy.
Dane kliniczne pokazują, że im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe są szanse pacjentów na dłuższe życie.
I stadium
< 70%
II stadium
50%
III stadium
>29%
I stadium
5%
Sprawdź ofertę testów Onco Dx
umożliwiających wykrycie nowotworu w najwcześniejszym stadium
rozwoju choroby, zanim wystąpią niepokojące objawy:
Warto wiedzieć więcej, by cieszyć się dobrym zdrowiem
jak najdłużej
Czym jest nowotwór?
Według stowarzyszenia onkologicznego American Cancer Society (ACS), mianem nowotworu określa się grupę chorób charakteryzujących się niekontrolowanym rozrostem i rozprzestrzenianiem po organizmie nieprawidłowych komórek. Jeżeli rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych nie zostanie zahamowane, w krótkim czasie może prowadzić do śmierci pacjenta.
Komórki nowotworowe mogą powstawać w różnych częściach organizmu i wykazywać różne tendencje, w zależności od narządu, w którym znajduje się ognisko pierwotne. Należy pamiętać, że rak mający swój początek w jednym z narządów zachowuje swoje cechy również po rozprzestrzenieniu się na inną część ciała. Na przykład przerzuty komórek raka piersi do płuc w dalszym ciągu wykazują cechy typowe dla komórek raka piersi, widoczne podczas badania pod mikroskopem i nadal wyglądają jak komórki, których ognisko pierwotne znajduje się w piersi.
Najbardziej istotne jest postawienie wczesnej i trafnej diagnozy, która pozwoli na włączenie terapii skutecznej w rozpoznaniu z konkretnego rodzaju nowotworu złośliwego. Okazuje to jednak szczególnie trudne w przypadku nowotworu o nieznanym umiejscowieniu pierwotnym. Pomocnym narzędziem diagnostycznym w walce z tym nowotworem będzie test OncoCUP Dx – Ognisko pierwotne, który jako jedyny na rynku może pomóc w określeniu ogniska pierwotnego nowotworu umożliwiając postawienie trafnej diagnozy nawet w przypadku pacjentów z niespecyficznymi objawami.
Rodzaje nowotworów złośliwych
Dlaczego wykonanie odpowiedniej
diagnostyki przed wystąpieniem
pierwszych objawów jest tak
istotne?
Jak rozpoznać chorobę i dlaczego warto wyprzedzić jej
pierwsze objawy?
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) rak to dziś druga najbardziej śmiertelna choroba na świecie. Tylko w 2015 roku był przyczyną 8 800 000 zgonów. Pomimo rosnącej liczby zachorowań i wysokiej śmiertelności, rak wciąż często diagnozowany jest w późnym stadium rozwoju choroby, co mocno ogranicza szanse pacjentów na ich całkowite wyleczenie.
Dowiedz się więcej na temat
nowotworu o nieznanym
umiejscowieniu pierwotnym:
Dowiedz się więcej na temat
nowotworu piersi:
Dowiedz się więcej na temat
nowotworu płuca:
Z jakich powodów diagnozy często
stawiane są za późno?
Brak edukacji pacjentów w zakresie tego jak ważne jest wykonywanie częstych badań, mogących pomóc we wczesnym wykryciu rozwijającego się nowotworu.
Brak wiedzy na temat dostępności testów umożliwiających wykrycie rozwijającego się nowotworu już na poziomie molekularnym: Testy Onco Dx
W wielu przypadkach brak specyficznych objawów, które mogłyby skłonić pacjentów do wizyty u lekarza.
Brak badań przesiewowych i programów profilaktycznych, lub ich niewystarczające rozpropagowanie w grupach wysokiego ryzyka
Rodzaje nowotworów złośliwych
Nowotwory złośliwe klasyfikowane są według dwóch kryteriów: lokalizacji ogniska pierwotnego – miejsca w organizmie, w którym rak pojawił się po raz pierwszy oraz rodzaju tkanki, w której jest umiejscowiony (kryterium histologiczne).
Rodzaje nowotworów według lokalizacji ogniska pierwotnego:
Rak piersi
Rak prostaty
Rak wątroby
Nowotwory głowy i szyi
Rak pęcherza
Rak żołądka
Rak tarczycy
Rak jądra
Rak trzustki
Rak nerki
Rak szyjki macicy
Rak jelita
Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherzyka żółciowego
Rak przełyku
Czynniki ryzyka
Co może wpłynąć na rozwój
nowotworu?
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) wskazują kilka najważniejszych czynników znacznie zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe.
Palenie, alkohol, brak ruchu
Przyczyną około 22% zgonów z powodu nowotworów złośliwych jest palenie tytoniu. Kolejne 10% spowodowane jest otyłością, nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej lub piciem alkoholu.
Promieniowanie, zanieczyszczenie środowiska
Inne środowiskowe czynniki ryzyka, w tym narażenie na promieniowanie jonizujące i zanieczyszczenie powietrza.
Infekcje wpływające na modyfikacje genetyczne komórek
W krajach rozwijających się niemal 20% przypadków zachorowania na nowotwór złośliwy jest wynikiem infekcji, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C czy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Działanie tych czynników – co najmniej częściowo – polega na modyfikacji genów komórki.
Obciążenia genetyczne
Około 5–10% przypadków zachorowania na raka spowodowane jest wadami genetycznymi odziedziczonymi pośrednio po rodzicach. W większości przypadków zanim rozwinie się rak, potrzebne jest jednak wiele modyfikacji genetycznych.
Diagnostyka raka
Objawy, które powinny
zaniepokoić?
Nowotwory w wielu przypadkach dają niespecyficzne objawy, które mogą występować również przy innych nienowotworowych schorzeniach, np.:
- zgrubienia/guzki,
- nietypowe krwawienia,
- uporczywy kaszel,
- utrata masy ciała z niewyjaśnionych przyczyn
- zmiany w wypróżnianiu.
Zobacz objawy charakterystyczne dla danego typu
nowotworu:
Pomimo, iż objawy te mogą świadczyć o istnieniu nowotworu złośliwego, ich przyczyną mogą być jednak i inne choroby. Raka można wykryć również poprzez testy przesiewowe, na podstawie których zazwyczaj zaleca się dalszą diagnostykę przy użyciu technik obrazowania oraz potwierdzenie rozpoznania przy pomocy biopsji, a także innych procedur, takich jak opracowane przez hiszpańską firmę Bioprognos testy Onco Dx – bazujące na nieinwazyjnych badaniach krwi i moczu oraz danych z wywiadu z pacjentem.

Rokowanie
Jak zwiększyć swoje szanse na
wyleczenie?
Wielu pacjentów z rakiem może bardzo dobrze reagować na leczenie. Obecnie większa niż kiedykolwiek liczba pacjentów z sukcesem kończy leczenie nowotworów złośliwych odzyskując normalne życie po zakończeniu terapii. Należy jednak pamiętać, że największe szanse na pomyślny rezultat leczenia daje wykrycie raka we wczesnym stadium zaawansowania choroby, zanim guz rozrośnie się oraz rozprzestrzeni w organizmie. W przypadku gdy wystąpią już przerzuty leczenie staje się trudniejsze, a ogólne szanse pacjenta na przeżycie spadają.
Udoskonalanie badań klinicznych i poprawa jakości życia pacjentów cierpiących na nowotwory złośliwe poprzez opracowywanie skutecznych, precyzyjnych i opłacalnych rozwiązań diagnostycznych: to misja firmy Bioprognos, która stoi za innowacyjnymi testami Onco Dx, umożliwiającymi postawienie skutecznej diagnozy w najwcześniejszym stadium rozwoju nowotworu.
Naszą misją jest edukacja polskich pacjentów i rozpropagowanie skutecznych testów z serii Onco Dx, tak aby każdy z nas miał dostęp do skutecznych testów diagnostycznych mogących pomóc wygrać nam nierówną walkę z rakiem.

Nowoczesne narzędzia diagnostyczne, w walce z rakiem
Jak wiele zmienia wczesne
wykrycie nowotworu?
W przypadku większości pacjentów do całkowitego wyleczenia wystarczy pojedyncza operacja
W wielu przypadkach wprowadzanie chemioterapii i radioterapii nie jest już konieczne
Oszczędzenie tkanek – nie ma konieczności przeprowadzania wielu operacji i usunięcia dużej ilości tkanki
Mniejszy wpływ na jakość i styl życia (poza ograniczeniem narażenia na czynniki zwiększające ryzyko ponownego zachorowania)